Nyhedsbrev 05-07-2010
Udskriv denne side  
Avis som personalegode

Kan være skattepligtigt, høre under bagatelgrænse eller være skattefrit

Såvel blandt virksomheder som blandt medarbejdere er der interesse for skattefri personalegoder. Antallet af personalegoder var især i begyndelsen af dette århundrede stærkt voksende. De senere års finanskrise har betydet, at antallet af personalegoder og antallet af medarbejdere med personalegoder har været faldende.

Tre muligheder for den skattemæssige behandling af personalegoder

Et personalegode kan skattemæssigt behandles på tre måder. For det første kan personalegodet være skattepligtigt for medarbejderen - og dermed svinder interessen hurtigt. Blandt de skattepligtige personalegoder findes en række goder, hvor skatteværdien fastsættes i lovgivningen. Det gælder fx multimedier, fri bil, fri kost og logi og fri bolig.

For det andet kan et personalegode indgå under bagatelgrænsen, som betyder, at sådanne goder, der fortrinsvis er ydet af hensyn til medarbejderens arbejde, ikke beskattes, hvis den samlede sum er under en beløbsgrænse, som i 2010 er på 5.500 kr. Overstiges bagatelgrænsen skal den samlede værdi af personalegoderne beskattes.

Endelig kan personalegodet være skattefrit, og det vil være det mest attraktive.

Behov for en konkret vurdering

Skatterådet har netop taget stilling til et spørgsmål om beskatning af gratis avis. Det var en kommune, der ønskede svar på, om værdien af en arbejdsgiverbetalt avis til alle kommunens 7.500 medarbejdere kunne falde ind under bagatelgrænsen for medarbejderne.

Skatterådet var afvisende, idet man fandt, at avisen ikke kunne være stillet til rådighed for alle kommunens medarbejdere ud fra hensyn til medarbejdernes arbejde. En konkret vurdering var nødvendig i hver enkelt tilfælde. SKAT bemærker, at der blandt de 7.500 ansatte, kan være nogle, der har sådanne arbejdsopgaver, at avisen efter en konkret vurdering i overvejende grad må antages at være stillet til rådighed af hensyn til arbejdet, og hvor avisen derfor er omfattet af bagatelgrænsen.

Kun såfremt avisen efter en konkret vurdering i overvejende grad må antages at være stillet til rådighed af hensyn til arbejdet for den enkelte medarbejder, vil værdien af abonnementet kunne indgå under bagatelgrænsen.

Det skal tilføjes, at aviser, der leveres på arbejdspladsen til anvendelse der, vil være skattefri for de medarbejdere, der læser den på arbejdspladsen.

Claus Langaa
Registreret revisor FRR



Seneste nyhedsbreve
»Forældrekøb af lejlighed igen aktuelt
Dato: 05-08-2010
»Avis som personalegode
Dato: 05-07-2010
»Uændrede skattesatser de næste tre år
Dato: 02-06-2010
»Udligningsskat på pensionsudbetalinger
Dato: 03-05-2010
»Bindende svar om skatter og afgifter
Dato: 27-03-2010
»Acontoskat for selskaber
Dato: 04-03-2010
Husk i denne måned
01. september 2010:
Moms (små)
13. september 2010:
A-skat + AM.Bidrag lønm. (store, aug.)
20. september 2010:
B-skat + AM.Bidrag selvstændig
Restskat
22. september 2010:
A-skat + AM.Bidrag lønm. (små)
27. september 2010:
Moms (store)